Ден на мармота в Авив · The42

актуализиран преди 4 часа

Не е случайно, че по-голямата част от най-добрите изпълнения на Ирландия под ръководството на Стивън Кени идват от дома.

Бихте могли да посочите победата с 3-0 над Шотландия в Лигата на нациите и равенството 0-0 в квалификацията за Световната купа срещу Португалия като изключения от това правило, но по-често, отколкото не, така нареченото домакинско предимство се чувстваше като бреме.

Миналата нощ Ужасна загуба с 1:2 срещу Норвегия Стадион Авива следва модела на Ирландия, която се бори да отвори своите опоненти.

Всеки отбор със среден до нисък рейтинг, идващ в Дъблин, сега трябва да знае, че ако играе с ниска маса, има относително голям шанс за успех.

Очевидно е проработило за норвежците. Преди това Азербайджан и Люксембург взеха точки от Ирландия в Авива. Литва почти изравни, но зашеметяващият последен удар на Трой Парът спаси откровеността на ирландската страна в този случай.

Интересното е, че когато в Дъблин идват уж по-добри отбори като Белгия и Шотландия, Ирландия винаги изглежда по-заплашително.

Простата причина е, че клубовете, които играят широкообхватен футбол, позволяват на хората на Кени да се върнат към любимия си стил на контраатака.

Треньорът има само четири домакински победи, откакто пое отбора – 4-0 срещу Катар, 1-0 срещу Литва, 3-0 срещу Шотландия и 3-2 срещу Армения. От този квартет само победите за Катар и Шотландия могат да бъдат описани като убедителни.

Отбелязването на голове и откриването на отбори е най-големият проблем за Момчетата в зелено напоследък (като стандартите също се класират по-високо).

Разбира се, имаше предупреждения като Covid и контузии, които унищожиха отбора, но Ирландия вкара само един гол в първите си осем мача без победа под ръководството на Кени.

След това имаше периодични признаци на подобрение. Пристанищата през октомври и ноември миналата година доведоха до неочакван голов удар с 10 гола от четири мача.

Равенството 2-2 с Белгия миналия март беше също така обнадеждаващо, но оттогава изглежда, че Ирландия до голяма степен се е върнала към старите навици на наркомани.

Щастливата победа с 1-0 над Литва бе последвана от последователни загуби с 1-0 срещу Армения и Украйна.

Редкият момент на чиста радост, предложен от победата с 3-0 над Шотландия, промени историята, но представянето оттогава в най-добрия случай беше непостоянно – равенство 1-1 с Украйна, загуба с 2-1 от Шотландия и поражение с 3-2 . Поражението на Армения не вдъхва много доверие.

Снощи може да беше просто приятелска, но очевидно беше мач, който Кени беше решен да спечели, както XI беше решен да започне силно аз ще предложа.

Първото полувреме изглеждаше като обобщение на най-лошото от ерата. Ирландия имаше 62% притежание, но за 45 минути отбеляза само един опит за вратата – опит на Калъм Робинсън, който мина встрани.

Норвегия не беше много по-добра, но успя да създаде едно чисто положение, което Лео Остегаард умело изведе.

Домакините се подобриха след почивката – започнаха да играят по-високо в терена и да натискат в края, благодарение на страхотния удар на Алън Браун от дистанция.

Те обаче не можаха да изградят оттук нататък – имаше толкова спирания, колкото играчите на Норвегия, осъзнавайки, че Ирландия е във възход, умишлено забавиха играта и нарушиха нейния поток с множество смени, преди да грабнат късен победител от нищото.

Разочарованието за Кени ще бъде колко удобно са изглеждали гостите през по-голямата част от състезанието, с изключение на 20-минутния период след полувремето.

Така че не е тайна, че големият проблем на Ирландия е разбиването на отбори – самите играчи често загатват за това.

„През първото полувреме имахме много топка“, каза Дара О’Шей пред репортери след мача. “Норвегия се намираше в дълбок блок и го затрудняваше от тази гледна точка. През първото полувреме капитанът ни каза да застанем зад гърба си и да проникнем повече, което направихме през второто полувреме и това показа, че сме ги поставили под натиск.”

На въпрос дали креативността е проблем за Ирландия, отговорът на Алън Браун беше подобен.

“Да, вероятно. Но отново, повтарям се, но е трудно, особено на това ниво, когато отборът седи и се опитва да анулира играта ви, без значение в кой отбор по света сте, ще ви е трудно и със сигурност го направихме. През първото полувреме наистина се борихме и някак ни изчерпаха идеите, а през второто полувреме бяхме по-силният отбор и имахме някои шансове, които можехме да отстраним, но просто не беше като че.”

Така че проблемът е очевиден, но решението е по-малко очевидно.

Кени също несъмнено разбира, че най-големият недостатък на Ирландия е опитът да завоюва ниска маса.

какво са те
наистина като?

Редки прозрения за най-големите имена в спорта от писатели, които ги познават най-добре. Слушам зад линиите Подкаст.

станете член

Шефът даде интересен отговор миналия месец, когато беше помолен да коментира национала на Ирландия до 21 години Джо Ходж, който току-що бе дебютирал във Висшата лига срещу Челси.

„Лично, що се отнася до нашия отбор, бих предпочел Конър Ронан да влезе от пейката“, Кени на репортери.

„Говорих с него миналата седмица и се надявах, че той е този, който ще влезе, защото може да ни добави.”

Наред с играчи като Дара О’Шей, Джейсън Молумби и Трой Парот, младият вълк е ключов играч за Кения на ниво U21.

Ронан не е непременно отговорът на молитвите на Айрланд, но той е играчът, който очевидно му липсва в момента – креативен халф с око за асистенциите, който добавя известна степен на непредсказуемост към атаката. Тези играчи често са много полезни срещу нисък блок за добавяне на финес към действията.

По-често, отколкото не снощи, Ирландия беше едноизмерна напред. Понякога единствената им идея сякаш беше да разчитат на удар на крайния защитник в наказателното поле.

Въпреки това, няма истинско оправдание за избора на Ронан, който се присъедини към други отбори под наем шест пъти, както е.

Както самият Кени обясни в същото интервю, споменато по-горе: „Той беше държан от Вълците [this year] Защото той имаше толкова добър предсезон, но това не беше непременно най-доброто нещо за него.

“Трудно е да се играе във Висшата лига и тъй като той впечатли в предсезона, той е зад Рубен Невес и Жоао Моутиньо и това не е лесно. Освен ако не играе, трудно е да избираш играчи.”

24-годишният футболист наистина направи своя дебют във Висшата лига наскоро, макар и като резерва в 89-ата минута на фона на домакинската загуба с 3-2 от Брайтън.

Би било изненада, ако той не остане непълен играч в Молине през този сезон, въпреки че може да обмисли преместване под наем през януари.

Засега обаче офанзивният ребус на Кени е труден за разрешаване с ограничените му възможности.

Но може би единствената утеха, която трябва да бъде привлечена Ужасяваща квалификационна група за еврото е, че Кени и колегите му едва ли ще трябва да се тревожат за ниска маса, когато Холандия и Франция дойдат в града.