MinIO е чудесен инструмент, ако трябва да използвате съхранение на обекти за всякакви нужди. Например, можете да създадете обектно хранилище, което да използвате с вашите внедрявания на Kubernetes. Представете си, че имате много мащабируемост както с внедряване на контейнери, така и със съхранение на обекти. Небето, както се казва, е границата.
Вече ви преведох през процеса Внедряване на MinIO на Rocky Linux, което може да се изпълнява на локални машини или дори на външни системи, хоствани в облак. Без значение къде публикувате MinIOЩе трябва да създадете групи обекти, които се използват за съхраняване на всички тези данни (като снимки, видеоклипове, документи и други). Този урок ще ви покаже как да направите това.
Един много полезен аспект на MinIO е, че ви позволява да създавате кофи за съхранение на обекти Както от уеб потребителския интерфейс, така и от командния ред. Това означава, че можете да се погрижите за процеса, дори ако нямате удобен уеб браузър и всичко, което можете да направите, е SSH в този MinIO сървър. Така че независимо дали предпочитате GUI или CLI (интерфейс на командния ред), добра идея е да използвате MinIO.
Нека ви покажа как се прави.
изисквания
Единственото нещо, от което се нуждаете за това, е работещ екземпляр на MinIO и администраторски потребителски акаунт, за да влезете. Това е то. Нека изпратим това предложение за съхранение.
Създайте кофа за съхранение от GUI
Първо, ще разгледаме GUI страната на нещата. Влезте във вашето MinIO копие, като посочите браузъра си към (където SERVER е или домейнът, или IP адресът на хостинг сървъра). Ще влезете с потребителското име “admin” и паролата, която сте създали за потребителя по време на инсталацията.
При успешно влизане ще бъдете подканени да създадете първия контейнер за съхранение (фиг. 1).
-
Фигура 1: MinIO инсталиран и готов за създаване на първата кофа.
Щракнете върху Създаване на контейнер. В появилия се прозорец (фиг. 2) трябва да дадете име на контейнера (напр. tnstest).
-
Фигура 2: Създаване на нов контейнер за съхранение в MinIO.
След като наименувате контейнера, трябва да изберете опциите, които искате да активирате, които са:
- Версионирането ви позволява да поддържате множество версии на обект под един и същи ключ.
- Заключването на обект не позволява някой да изтрие обект. Тази опция може да бъде активирана само когато контейнерът е създаден за първи път.
- Квотата определя колко данни могат да се съхраняват в контейнера.
Когато активирате някои от горните опции, ще забележите, че се появяват още опции. Например, ако активирате Versioning, се появява новата опция Keep (за предотвратяване на изтриване на обект за определен период). Освен това, ако активирате квота, ще бъдете подканени да дефинирате оферта в MB, GB, TB, BP и EB. Ако активирате запазването, ще трябва да го конфигурирате в режим на съответствие или управление, както и да зададете периода на валидност (в дни).
След като направите вашите конфигурации, щракнете върху създаване на контейнер и MinIO ще свърши работата си. След като създадете кофата, тя ще бъде празна. Можете да щракнете върху Качване (Фигура 3), за да качите първия си файл в контейнера за съхранение на обекти.
-
Фигура 3: Новосъздаден контейнер за съхранение MinIO.
Ако след това щракнете върху иконата на зъбно колело в горния десен ъгъл на прозореца, ще се озовете в прозореца за конфигурация на контейнера (фиг. 4), където можете да се погрижите за опции като политики за достъп и криптиране, квоти и репликация,
Създавайте колекции от CLI
Сега ще видим как да направим същото от прозореца на терминала. Преди да можем да направим това, трябва да инсталираме CLI клиента. Изтеглете двоичния файл с:
sudo curl -o /usr/local/bin/mc
sudo ролка –а /usr/Подсладени/Кошче за отпадъци/mc <а href=“https://dl.min.io/client/mc/release/linux-amd64/mc”>https://dl.min.io/client/mc/release/linux-amd64/mc |
Предоставете на файла съответните изпълними разрешения с:
sudo chmod + x /usr/local/bin/mc
sudo chmod +х /usr/Подсладени/Кошче за отпадъци/mc |
Проверете инсталацията с командата:
Трябва да видите нещо подобно в изхода:
MC RELEASE версия.2022-11-07T23-47-39Z (commit id=bc16bde337add744b25c47c4643491eba2a17c1b)
Време на изпълнение: go1.19.3 linux / amd64
Авторско право (c) 2015-2022 MinIO, Inc. Всички права запазени.
Лиценз GNU AGPLv3
Сега трябва да добавим MinIO сървъра с командата:
задайте псевдоним mc myminio администраторска ПАРОЛА
mc Псевдоним Обозначаване от паметта http:// сървър: 9000 администраторска парола |
Където SERVER е домейнът или IP адресът на хостинг сървъра, а PASSWORD е паролата, която сте задали за администраторския потребител по време на инсталацията на MinIO.
Трябва да видите следното в изхода:
“myminio” е добавен успешно
добавен “от паметта“ успешно |
Можете да видите списъка с текущи групи с командата:
Трябва да видите tntest/ включени в изхода.
Нека създадем нова кофа с командата:
mc mb myminio / tns-bucket2
mc мб от паметта/tns–кофа 2 |
Трябва да видите следното в изхода:
Кофата „myminio/tns-bucket2“ е създадена успешно.
Кофа създадено успешно “myminio/tns-bucket2”. |
Заредете файлове в контейнера от командния ред
Нека създадем тестов файл и да го качим в нашия нов tns-bucket2 контейнер. Първо създайте тестовия файл с:
След това качете файла в tns-bucket2 с:
mc cp тест myminio / test-bucket2
mc cp тест от паметта/тест–кофа 2 |
Файлът трябва да бъде изтеглен незабавно. За да проверите дали е в хранилището, избройте съдържанието с:
mc ls myminio/tns-bucket2
mc ls от паметта/tns–кофа 2 |
Трябва да видите следното в изхода:
И това е всичко за създаване на нов контейнер за съхранение на обекти с уеб интерфейса MinIO и инструмента за команден ред mc. С малко магическа скриптова обвивка можете дори да автоматизирате зареждането на файлове в контейнер от командния ред. Отново небето е границата.