Хърватия, вицешампион на Световното първенство през 2018 г., направи разочароващо начало на кампанията си в група F, след като могъщият Мароко завърши нулево равенство 0-0 в Ал Хор.
Това беше третото нулево равенство в шампионата тази зима в рамките на 24 часа и шансовете бяха големи, тъй като и двете защити успяха да излязат напред. Всъщност три от последните четири мача на Световното първенство завършиха 0-0, което е повече нулеви равенства от предишните 73 мача в състезанието взети заедно.
Имаше само два опита за гол от двете страни в мач, изигран в парещата пустинна жега, въпреки всички усилия на климатизирания стадион Ал Байт, на 50 км северно от Доха.
Мароко доказа, че е един от най-трудните отбори за победа в световния футбол напоследък и сега загуби само два от последните си 41 мача за период от три години, докато Хърватия удължи серията си без загуба до седем мача в един. Той няма да живее дълго в паметта си.
Как Хърватия не успя да разбие Мароко?
Хърватия, която загуби от Франция на финала преди четири години, направи шестото си участие на Световно първенство, след като или беше отстранена в груповата фаза, или поне достигна до полуфиналите. Но те няма да успеят да отбележат гол за първи път от 12 мача на Световното първенство след единственото им друго нулево равенство в състезанието срещу Япония през 2006 г.
Договорът на Златко Далич изтече след този турнир, но той видя отбора си да показва равни резултати в първия период, тъй като Мароко изглеждаше по-сплотената единица. Юсеф Ал-Нусаири трябваше да посрещне подаването на Хаким Зиеч отдясно, но нападателят не успя да се намеси с центрирането на проповедника.
Единствената предишна среща между тези две страни беше в Купата на Хасан II през декември 1996 г., която се игра в Казабланка, но тук беше съвсем различен фон. Едва първото полувреме започна да се оживява в добавеното време, когато Хърватия се доближи на два пъти.
Първо Иван Перишич експертно намери крайния защитник Борна Соса отляво, Никола Влашич стреля от воле ниско към вратата, но вратарят на Севиля Боно спря добре.
На 45-та минута и 12-та секунда опитът на Влашич, който спаси Хърватия, беше последният удар към вратата в мач от Световното първенство през 2022 г. досега. С почти последния удар на полувремето, Лука Модрич грабна рикошет след пробит удар на Перишич, но първият му опит не успя над гредата.
Хърватия, която спечели предишните си два мача на Световното първенство срещу африкански съперници с общ резултат 6-0 – срещу Камерун и Нигерия – избяга от обжалването на дузпа мигове след началото на второто полувреме, тъй като ударът на Софиян Буфал беше спасен от Деян Ловрен.
Повторенията показаха, че Ловрен беше точно извън наказателното поле, когато топката удари ръката му, спестявайки на бившия централен защитник на Ливърпул да разпитва видео асистент-рефера.
Точно след изтичането на часа, Ахраф Хакими изпълни отровен пряк свободен удар, който беше наблюдаван внимателно от Доминик Левакович, за да отклони покрай него.
Мароко продължи стремежа си към първата си победа на Световната купа след победата над Шотландия през 1998 г., но Хърватия – с нарастващото влияние на Модрич – изглеждаше по-вероятно да постигне пробив, който никога нямаше да се материализира.
Влиянието на Хърватия и Модрич показва признаци на отслабване
Бен Граундс на Sky Sports:
Вечно бавна, Хърватия загуби първия си мач в три от петте си мача на Световното първенство, с изключение на 1998 и 2018 г., когато стигна до финала.
„Но срещу Мароко в сряда имах чувството, че те се фокусират върху играта, за да не загубим.
Отборът на Далич е 12-ти в ранглистата на ФИФА, 10 места над Мароко, но те се елиминираха един друг в тази откриваща група F. Атласките лъвове са загубили само два пъти от началото на 2021 г. – веднъж след дузпи срещу Египет в Купата на африканските нации – Ясно е защо тези доказателства са толкова трудни за преодоляване.
„Квалификацията на Хърватия за Световното първенство беше безпроблемна и те оглавиха своята група на Лигата на нациите пред Франция, но след като не успяха да отбележат гол срещу Мароко, букмейкърите ще се сметнат за правилно да ги поставят като играчи извън Катар.
Лука Модрич, носителят на Златната топка за 2018 г., каза преди началото, че е важно да се уважава Мароко, описвайки своите играчи като изключителни и силно мотивирани – но той се бори да се наложи в хърватски отбор, който изглежда е на отслабвам.
Най-добрите им моменти предсказуемо зависеха от Модрич, който получи свободата на терена, носейки се без усилие отзад напред, а традиционните роли в полузащитата изглежда не се отнасяха за капитана на Хърватия.
„На 37 години Модрич остава маестрото в халфовата линия на Реал Мадрид. Той обеща, че ще напусне играта, ако Хърватия спечели Световното първенство, но нямаше много индикации от тази задънена улица, че това може да се случи.“
Гледане на английската Висша лига: Хаким Зиех
Уалид Ел Рекраги смени Уахид Халилходжич като треньор на Мароко само преди три месеца и една от първите му задачи беше да повика Зиех в националния отбор. Въпреки това имаше редки проблясъци на качество от полузащитника на Челси, преди да избледнее.
Зиех от Челси участва в 50 процента от осемте опита на Мароко срещу Хърватия, като стреля два пъти и създаде две положения за своите съотборници.
Opta Stats – Головете все още са далеч от Мароко
- Мароко не е успял да отбележи гол в 53% от мачовете на Световното първенство (9/17), най-високият общ процент от всяка страна, която е изиграла повече от 10 мача в турнира.
- Освен че е най-възрастният хърватски играч, който някога се е появявал на финал на Световно първенство (37 години и 75 дни), Лука Модрич стана първият играч, който се е появявал както на Европейско първенство, така и на Световно първенство в продължение на три различни десетилетия.
- На възраст от 20 години и 304 дни, защитникът на Хърватия Йоско Гвардиол стана най-младият играч (от 1966 г. насам), който е направил най-малко 100 подавания в един мач от Световното първенство (103).
Какво означава резултатът?
Група F също включва белгийски отбор, класиран на второ място в света, и канадски отбор, който играе на първите си финали на Световно първенство от 1986 г. насам. Тези два отбора се срещат по-късно в сряда в другия мач от първия кръг.
Хърватия се изправя срещу Канада в неделя, 27 ноември. Началото е в 16 часа. Победата може да им гарантира преминаване към осминафиналите.
Мароко се изправя срещу Белгия по-рано през деня в 13:00, знаейки, че те също могат да направят голяма крачка към класирането с три точки.