Роналдо влиза в историята на Световното първенство, след като Португалия победи Гана в първия мач

актуализиран преди 5 часа

Кристиано Роналдо влезе в историята на Световното първенство два дни след като скъса отношенията си с Манчестър Юнайтед, когато Португалия започна кампанията си в Катар с победа с 3-2 над Гана.

Роналдо, който стана свободен агент след ожесточеното си разпадане на “Олд Трафорд”, стана първият играч, който отбеляза в пет финала на Световни първенства, когато изчисти първия в историята дузпа на Португалия.

Изравнителният гол на Андре Аю за кратко изглеждаше, че ще развали отбора на Португалия, но дугите на Жоао Феликс и резервата Рафаел Леао им дадоха предимство от два гола.

Осман Букари намали резултата наполовина с глава в 89-ата минута, но Португалия запази резултата в рамките на девет минути след добавеното време, за да поведе в група H, където Уругвай и Южна Корея изравниха по-рано без голове.

Бившият номер 7 на Манчестър Юнайтед първи вдигна публиката на крака в 10-ата минута, като се втурна към паса на Отавио, след като Мохамед Кодос бе хванат във владение.

Топката обаче избяга от него и вратарят Лорънс Ати спечели спринт с 50-50 крака, за да се справи с Роналдо.

Европейските шампиони от 2016 г. контролираха топката и пресираха Гана нагоре, когато губеха топката, но това беше трудна среща.

Откриванията бяха малко и рядко, а нападателят на Атлетико Мадрид Феликс обобщи липсата на качество, когато се обърна назад и вдигна удар с левия крак високо над горната част в 28-ата минута.

Роналдо вкара топката в мрежата след половин час, но голът бе отсъден за удара му към защитника на Гана Александър Джеко.

Португалия все още беше напред в териториално отношение и в края на полувремето Отавио беше точно встрани от вратата с удар, след като Жоао Кансело забеляза бягането му отляво надясно през наказателното поле.

Гана възроди бавния старт на второто полувреме, когато Кодос проби от дълбочина, откъсна се от Рубен Невес и отправи нисък удар с левия крак покрай вратата на Диого Коста.

Алидо Сейду получи остра дума и жълт картон от американския съдия Исмаил Ел-Фат, след като кимна към Феликс.

Голът, за който жадуваха Португалия и Роналдо, падна в 65-ата минута, след като реферът прецени, че ганайският защитник на Саутхемптън Мохамед Салису е фаулирал 37-годишната звезда в наказателното поле.

Почти всеки фен от португалската страна зад вратата имаше своите смартфони в режим на готовност, докато Роналдо напредваше и записваше история на Световното първенство, отгатвайки кой е по правилния път, но никога не се приближаваше до топката.

Гавин Куни
Репортажи от Катар

Вземете ексклузивните текстове и анализи на Гавин от Световното първенство по футбол през 2022 г

станете член

Гана отговори положително, но изравни в 73-ата минута.

Кодос ужили дланите на Коста със силен изстрел с левия крак и секунди по-късно той проби в лявата част на зоната. Данило Перейра се забърка, докато се опитваше да изчисти ниско центриране и то попадна в Аю, който стреля отблизо.

Въпреки това, Португалия имаше шанс да възстанови преднината си, когато Баба Рехман позволи на Бруно Фернандеш да достигне до Феликс, който дръпна напред с гол, преди да вкара зад гърба на Ати.

Играта изглеждаше спряна, когато Фернандес отново спринтира напред от дълбочина, но този път Леао избра да го замени отляво, който насочи ъгъл към мрежата.

Роналдо се състезаваше ясно в търсене на своя втори и четвърти за Португалия, но този път той отрече да е дошъл.

Ударът с глава на Бокари направи последните моменти по-трудни, но Португалия удържа въпреки късния момент на лудост от страна на вратаря Коста, който едва не струваше на отбора си, когато не успя да засече Инаки Уилямс зад него.

За последните новини за Световното първенство по футбол в Катар 2022 г. вижте тук>