Сцени от близкото бъдеще: Изложба, която изследва бъдещето на домовете
Преди сто години професионалистите в дизайна и архитектурата на Баухаус и модерното движение пробиха традиционната концепция за жилище, предлагайки нови начини за изграждане, разпределение и обзавеждане на пространства. Въпреки че много от техните естетически и конструктивни подходи са имали значително въздействие и развитие в областта на дизайна оттогава, обществото е продължило с различно темпо, когато става въпрос за възприемане на специфични модели на домашното пространство, за което тези движения отвориха вратата. Оттогава жилищното строителство е обект на постоянна ревизия, преформулиране и дори експериментиране, имайки дълбок дизайнерски интерес за повечето от най-важните професионалисти в областта на дизайна и архитектурата на двадесети век и дори сега в двадесет и първи век.

За разлика от традиционните схеми, тези нови модели на домашно пространство са предназначени да постигнат по-голяма гъвкавост във формата и използването му. Психическата промяна, необходима за разбиране и подготовка на дома като среда, способна да позволи тази гъвкавост, е много по-бавна, защото за по-голямата част от обществото това е прогресивна необходимост с развитието на социалните структури и начина на живот. Въпреки че през последните две десетилетия коригирането на нагласата по отношение на дома като променящо се, гъвкаво и по-разнообразно пространство вече беше осезаемо, пандемията Covid-19 и нейните блокировки изведоха на масата доказателства за тази липса или нужда в много домове.
„Сцени от близкото бъдеще“ (отворен от 23 ноември до 19 март 2023 г.) се оформя след първоначалното извънредно положение и по-рестриктивните блокировки на пандемията. Това благоприятства обмислен подход с единна гледна точка и заключения за това как пандемията засяга домашната среда и обществото. На върха на реда на нуждите: повече гъвкавост.

Ето защо „Сцени от близкото бъдеще“ е замислен като футуристично упражнение по този въпрос, но не от подривна и утопична гледна точка, а по-скоро от едновременност с едно общество, най-накрая отворено за този нов сценарий във вътрешната среда.
Изложбата обединява серия от мебели и осветителни тела, както и местни сцени, които уголемяват определени части от къщата, проектирани от група професионалисти в областта на дизайна и архитектурата, оборудване, материали и строителни компании, избрани от куратора да обединят усилията си различни типове проекти около пет концепции: гъвкавост, мултифункционалност, модулност, номадизъм и устойчивост. Пет концепции не са нови, но сега трябва да бъдат преосмислени за различен сценарий, способен да отговори на новите тенденции в начина на живот, като се вземат предвид съвременните социални, технологични и устойчиви реалности.

По този начин, освен гъвкавостта, участниците могат допълнително да правят свои собствени предложения около тези четири други концепции, без да се налага да бъдат синхронизирани. От друга страна, многофункционалност и модулност, два въпроса, които не изключват прикачването на гъвкавостта сами по себе си. Като въведение, и двата подхода трябваше да стигнат до това как същите тези функции са разрешени досега: Мултифункционален Те трябва да бъдат по-балансирани, така че да няма главни и второстепенни функции (или функции, недостатъчни в ролята си) и модулност Той трябва да осигури практичен, ефективен и активен процес на ремоделиране, като избягва статични тела и системи за фиксиране, които се влошават с времето, подкопавайки способността за преконфигуриране.
От друга страна, предложенията могат да се въртят около него номадски, което включва гъвкавост по отношение на начина на живот и също така е предмет на персонализирано оборудване. Въпреки че бедуинизмът претърпя пауза по време на пандемията, тенденцията на общността да сменя местожителството често е често срещана и се възстанови след облекчаване на ограниченията. И накрая, всички предложения трябва да се основават на устойчивостразбирано не само от екологична гледна точка по отношение на ресурси, материали, въглеродни емисии, рециклиране, кръгова икономика, но и чрез подхода на формули, които предоставят многоцелеви или дългосрочни решения за различни етапи от живота, което също е друг начин да бъдете устойчиви.
По думите на Шави Калво, реж Валенсия Световна столица на дизайна 2022 гВ ролята си на предсказатели на по-добра реалност, професионалистите в дизайна имат силата и ангажимента да създават среди, способни да допринесат за благосъстоянието на хората, които живеят в домашните пространства: по-устойчиви с тяхната среда, способни да се адаптират към новите семейни структури които се развиват с течение на времето и обхващат технологичния напредък, който носи комфорт в дома. Сцени от близкото бъдеще„Това завършва една изключителна година на сътрудничество между Centre del Carme Cultura Contemporània и Валенсия Световна столица на дизайна 2022. Наистина неразривна връзка между всичко, което дизайнът може да направи за обществото като цяло, и културното вълнение, което GCC на града носи на града.“

Професионалисти в областта на дизайна и архитектурата, които са участвали, включват Arqueha, Cambres Design, Silvia Ceñal, Cierto Estudio, Clap Studio, Julia Esqué, Rocío Gambin, Alejandra Gandía-Blasco, Eli Gutiérrez, Marc Morro, Nahtrang, Oiko Design, Isaac Piñeiro, Jaume Ramirez и цвят суров.
Компаниите, които си сътрудничиха при популяризирането на проекта, са: Actiu, A-Emotional Light, Arqueha, Asociación de Mobiliario de Cocina AMC, Estiluz, Expormim, Finsa, Gandia Blasco, Missana, Mobles 114, Momocca, Ondarreta, Sancal и Teulat.
Andreu World, AT4, Bitex, EcoCero, Emedec, Foster Spa, Gabriel, Gerflor, Greenarea, KriskaDecor, Logopost, Lzf Lamp, Muji, Saxun, Simon, Somfy, Tarkett и Veo Veo участваха като сътрудничещи компании.